Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki
w Kartuzach

ul.3 Maja 14 83-300 Kartuzy

APK ,,Jedynka'' Kartuzy

Obóz sportowy 2019
Szkółka Piłkarska Jedyneczka

Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy 

 

 


Nazwa projektu:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację szkolenia i współzawodnictwo w dyscyplinach zespołowych: piłka nożna – APK Jedynka Kartuzy


 

 

1. Charakterystyka zadania publicznego

 

W 2012 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki w Kartuzach uzyskało status Klubu Sportowego wpisanego w struktury PZPN. Tym samym ma pełne prawo do udziału w rozgrywkach ligowych organizowanych w kraju. Również w 2012 r. nasze Stowarzyszenie rozpoczęło projekt, który był kontynuowany w 2013. Dotychczasowe koszty wzięli na siebie rodzice i Stowarzyszenie, przy wsparciu Gminy Kartuzy. To co już zrobiono, jest niezwykle ważne dla tego, co chcemy kontynuować. Stąd krótkie wprowadzenie do charakterystyki zadania, które jednocześnie pokazuje jak projekt będzie realizowany – jeśli otrzyma wsparcie – w bieżącym roku.

Powołanie ,,Szkółki piłkarskiej dla uczniów szkół podstawowych’’ okazało się doskonałym pomysłem, a zainteresowanie dzieci i rodziców przerosło możliwości organizatorów. Dlatego postanowiliśmy dać możliwość wszystkim chętnym i utworzyliśmy 4 grupy, które regularnie rozwijały swoją sprawność fizyczną.

Jedna grupa to chłopcy w wieku 6 lat, którzy przygotowywali się do nauki w szkole podstawowej. Grupa liczyła 56 osób, a instruktorem był pan Paweł Pytka i Mateusz Cyman. Zajęcia odbywały się od stycznia do maja  2013 r. w dwóch grupach, w każdą sobotę w godz. od 10.30 do 13.30. W spotkaniach, jako obserwatorzy, udział brali rodzice dzieci, którzy byli zachwyceni formą i sposobem prowadzenia zajęć.

Kolejne grupy to uczniowie klas I – 22 osoby, II – 24 osoby i III - IV – 20 osób. Trenerami byli: Tadeusz Zawada, Mateusz Cyman,  Michał Hufnagel, Paweł Pytka. Zajęcia odbywały się od marca do końca grudnia w godzinach popołudniowych i w soboty 2 razy w tygodniu dla każdej grupy, co daje aż 6 cykli! Poza zajęciami, trenerzy organizowali turnieje i zawody, które przyciągały innych uczniów i rodziców.

Na koniec roku 2013 do szkółki uczęszczało ponad 70 chłopców z różnych szkół gminy Kartuzy. Posiadamy 4 grupy wiekowe (od rocz. 2003 do rocz. 2006/2007). Ideą i priorytetem szkolenia w Jedyneczce jest rozwój chłopców jako zawodników przyszłych drużyn juniorskich i seniorskich oraz ogólny rozwój osobowości i cech charakteru.

W czerwcu 2012 roku otrzymaliśmy licencję na grę w pomorskich rozgrywkach junior E1 i E2 i jest to jednoznaczne z uzyskaniem statusu klubu piłkarskiego. Jako klub ponosimy też wszelkie związane z tym opłaty: opłaty licencyjne, opłatę za weryfikację boiska oraz opłaty za rejestrację zawodników.

Dzięki uprzejmości władz gminnych oraz Gimnazjum nr 1 w Kartuzach, mamy możliwość korzystania z obiektu "Orlik". Z obiektu korzystamy zarówno podczas zajęć treningowych, jak i rozgrywek ligowych.  

Trzy grupy wiekowe biorą udział w lidze organizowanej przez Pomorski Związek Piłki Nożnej. Po rundzie jesiennej zespoły znajdują się w czołówce swoich grup.

Oprócz turniejów ligowych uczestniczymy również w zawodach i imprezach jako zaproszeni goście, co dowodzi popularności naszej inicjatywy: Turniej Arka Cup 2002 czy przedmecz w 1/32 Halowego Pucharu Polski. Funkcjonowanie szkółki jest możliwe dzięki prowadzeniu strony internetowej, na bieżąco aktualizowanej i będącą sposobem komunikacji z zawodnikami, rodzicami i lokalnym środowiskiem (od kwietnie 2012 r. roku ponad 100 tys.).

Jako szkółka organizujemy również wyjazdy na mecze Lechii Gdańsk. W ciągu ostatnich 2 lat zorganizowaliśmy kilkanaście wyjazdów na mecze Ekstraklasy. Wyjazdy cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Kierując się chęcią podnoszenia kwalifikacji trenerów, wzięli oni udział kursach i szkoleniach: Konferencji dla nauczycieli i trenerów zorganizowanej przez Akademię Piłkarską Grassroots w kwietniu, III Konferencji Trenerów Piłki Nożnej Lech Conference oraz innych ważnych kursach.

Decyzją władz Stowarzyszenia postanowiono w 2012 r. i 2013 r. realizować zadanie w zdecydowanej większości z środków własnych. Chcieliśmy najpierw sprawdzić, czy podołamy takiemu wyzwaniu jak klub piłkarski szkolący najmłodszych. To się udało i mamy wielkie powody do zadowolenia.

 

Dotychczasowa realizacja podobnych projektów przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki wskazuje na duże zainteresowanie dzieci i ich rodziców podjęciem szkolenia podstaw z popularnej dyscypliny, jaką jest piłka nożna. Zdecydowana większość dzieci w wieku 5 -13 lat nie ma możliwości dojeżdżać do profesjonalnych klubów w Trójmieście, które gwarantują dobrą jakość szkolenia. Jak pokazała ewaluacja dotychczasowej działalności naszej Akademi Piłkarskiej Jedynka Kartuzy i osiągane przez trenerów sukcesy szkoleniowe, ilość osób wyrażających chęć wstąpienia do  klubu wzrasta. Jednym z atutów tego programu, jest fakt, że szkolenie odbywa się w ścisłej współpracy z szkołą. Dzięki temu szansę na rozwój sportowy mają dzieci, które sprawiają problemy wychowawcze, czy mają trudności w nauce. Wsparcie i pomoc nauczycieli sprawia, że zwiększa się ich motywacja. Taką opinię pozyskaliśmy od pedagoga i psychologa szkolnego oraz wychowawców klas.

Częściowa rekrutacja odbędzie się z dotychczasowych grup, z których dzieci deklarują kontynuowanie w grupach starszych. Dodatkowo przeprowadzimy rekrutację dla wszystkich chętnych w wieku 5 - 13 lat. Informacja ukaże się na stronie internetowej AP Jedynka Kartuzy.

 

Projekt przewiduje regularne zajęcia z piłki nożnej dla dzieci w wieku 5 – 13 lat. Zajęcia odbywać się mają w godzinach popołudniowych i w soboty. Dzięki temu udział w nich wezmą dzieci z różnych szkół gminy Kartuzy.

Gwarancją powodzenia projektu jest baza sportowa którą dysponujemy oraz kadra wykwalifikowanych instruktorów i trenerów. Zajęcia odbywać się będą 3/4 razy w tygodniu w wymiarze 1,5 godziny dla każdego rocznika: 2006/2008, 2009/2010, 2011 , 2012/2013.

 

Więcej na stronie: http://jedyneczka.futbolowo.pl/

opis dokumentutypdata

Deklaracja przystąpienia do Szkółki

doc02-05-2014[ Pobierz ]
105 kB
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )